Witaj w witrynie podwórko talentów NIVEA!
Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz nie wyrazić na to zgody, klikając tutaj.

Używamy narzędzi, by zapewnić Ci indywidualną informację produktową o przeznaczeniu marketingowym, również poza naszą stroną internetową. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Zgadzam się Zmień ustawienia
Data publikcaji: 16.10.2017
Autor: Natalia i Krzysztof Minge

Ruch na powietrzu a profilaktyka ADHD

W ciągu ostatnich dwudziestu lat kunastokrotnie zwiększyła się częstotliwość diagnozowania u dzieci zaburzeń zachowania w tym zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi znanego powszechnie jako ADHD.

Dziecko cierpiące na tego rodzaju przypadłość ma kłopot z kontrolowaniem impulsywnych zachowań, ze skupieniem się na jednej czynności przez długi czas, a także ma zwiększoną potrzebę ruchu. Istnieje wiele naukowych dowodów na to, że tak znaczne zwiększenie liczby diagnoz najsilniej wiąże się z tym, jak bardzo zmienił się styl życia dzieci w ostatnich dekadach. 

Za dwie najważniejsze przyczyny tak częstego występowania zaburzeń zachowania u dzieci uważa się dwa czynniki. Jednym z nich jest zdecydowanie zbyt duża ilośc czasu, jaką dzieci poświęcają na kontakt z różnorodnymi mediami. Drugą z przyczyn – w znacznym stopniu związaną z poprzednią jest zdecydowany niedobór czasu na zabawy na świerzym powietrzu. 

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że kontakt z przyrodą, a szczególnie zabawa na świerzym powietrzu bardzo silnie oddziałuje na mózg dziecka. Mając możliwość obcowania z przyrodą dziecko uspokaja się – staje się mniej nerwowe, a zatem mniej impulsywne – jest w stanie dłużej panować nad własnym zachowaniam. 

Co więcej, badania prowadzone równolegle na grupie osób starszych, zagrożonych demencją, jak i dzieci zdrowych oraz cierpiących na ADHD pokazują jednoznacznie, że już po kilkudziesięciu minutach spędzonych wśród zieleni na pewien czas poprawia się możliwość zapamiętywania.

 

Warto zwrócić przy tym uwagę, że efektu takiego nie da się uzyskać poprzez treningi na sali gimnastycznej, ani nawet na wybetonowanym boisku. Warunkiem powodzenia jest tu właśnie połączenie aktywności fizycznej oraz kontaktu z przyrodą.

Jeszcze innym bardzo ważnym warunkiem działania tej taniej i prostej metody ułatwiającej wszystkim dzieciom funkcjonowanie jest jej regularność. By efekt był trwały – dziecko potrzebuje mieć możliwość codziennego obcowania z przyrodą.

Warto zatem zastanowić się, czy nie jest dobrym rozwiązaniem rezygnacja z części zajęć dodatkowych i zastąpienie ich wyjściem do parku. Dzięki temu dziecko będzie uczestniczyło w mniejszej liczbie zorganizowanych zajęć, ale w pełni będzie  mogło wykorzystać te, na których się znajdzie.

 

 

Polecane

Czy płeć determinuje poziom i rodzaj zdolności? Czy są talenty dziewczęce i chłopięce?

Polecane

Dziecięce pasje i talenty rozwijają się pod ogromnym wpływem dorosłych, szczególnie rola rodziców jest w tym zakresie nie do przecenienia.

Polecane

Na wstępie postawmy sobie pytanie, czy jednostka zdolna może mieć słabe oceny w szkole?

Polecane

My, Polacy, niezwykle wysoko cenimy sobie rodzinę, a z licznych badań wynika, że zajmuje ona główne miejsce w naszych systemach wartości.

Obserwuj nas

     

Patronat Honorowy
Patronat Honorowy
Pytania

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące akcji Podwórka Talentów NIVEA lub samej marki, skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub telefonicznie.