Witaj w witrynie podwórko talentów NIVEA!
Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz nie wyrazić na to zgody, klikając tutaj.

Używamy narzędzi, by zapewnić Ci indywidualną informację produktową o przeznaczeniu marketingowym, również poza naszą stroną internetową. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Zgadzam się Zmień ustawienia
Data publikcaji: 16.10.2017
Autor: Aleksandra Piotrowska

Czy są talenty dziewczęce i chłopięce?

Czy płeć determinuje poziom i rodzaj zdolności? Czy są talenty dziewczęce i chłopięce?

Nikt przy zdrowych zmysłach nie neguje występowania różnic związanych  z płcią. Pomijając oczywistości, wszyscy wiemy, że statystyczny, przeciętny mężczyzna jest np. wyższy od statystycznej kobiety, ma też większą masę mięśniową. ale zwróćmy uwagę, że różnice te - wyraźnie widoczne u dorosłych, a niemal nieistniejące aż do ok. 9/10 roku życia - dotyczą naszych organizmów, naszej fizyczności. A co z różnicami psychologicznymi, w tym ze sferą talentów? Czy płeć determinuje poziom i rodzaj zdolności? Czy są talenty dziewczęce i chłopięce?

Analiza współczesnych społeczeństw nie daje jednoznacznej, wyraźnej odpowiedzi na te pytania. No bo z jednej strony w zawodach sportowych kobiety i mężczyźni startują oddzielnie (choć w zasadzie w tych samych dyscyplinach), co jest zrozumiałe ze względu na wspomniane już różnice w strukturach i funkcjonowaniu organizmów obu płci. Ale z drugiej strony kandydatów do nagrody Nobla czy dzieci biorących udział w szkolnych olimpiadach historycznych czy matematycznych albo w konkursach recytatorskich, plastycznych czy ortograficznych nikt nie dzieli na dwie kategorie - męską i żeńską. Ten brak podziału sugerowałby, ze płeć nie różnicuje ludzkich zdolności i talentów. 

W niezbyt odległej przeszłości, przed zaledwie 100 czy 150 laty sądzono oczywiście inaczej, ale dziś nikt nie zabrania dziewczynkom interesowania się matematyką czy fizyka, a chłopcom językiem czy sztuką. Nikt nie zabrania - ale jednak polonistyka czy pedagogika to kierunki zdecydowanie sfeminizowane, a na politechnice wciąż jest wyraźna przewaga panów. No to jak jest z tym związkiem pomiędzy płcią a talentem?

 

Badania psychologiczne w zasadzie nie potwierdzają różnicującej roli płci w tym względzie. Przewaga chłopców na kierunkach technicznych, a dziewcząt na humanistycznych odzwierciedla nie tyle odmienne typy zdolności, co fakt, że w XXI wieku stereotypy płciowe wciąż mają się świetnie! I choć istnieją już damskie drużyny piłki nożnej, a na olimpiadzie panie nie tylko kopią piłkę, ale i walczą o medale w boksie, to wciąż zdaniem sporej części z nas balet i gimnastyka artystyczna to taka piękna pasja dla dziewczynek, a zapasy czy rugby pasują do chłopców. 

Żadne badania nie wskazują na to, że chłopcy dysponują wyższą inteligencją niż dziewczynki (także dziewczynki nie górują nad chłopcami - po prostu obie płcie uzyskują takie same wyniki). Ale dziewczynki ciągle chwali się i nagradza za cierpliwość, łagodność, ustępliwość i dbanie o siebie, podczas gdy u chłopców wzmacnia się i pobudza samodzielność i niezależność myślenia, ciekawość, nieustępliwość, sprawność. Małe dziewczynki często obdarowywane są zabawkami skłaniającymi je do czynności domowych, opiekuńczych (lalki, naczynia kuchenne dla nich, zabawkowy odkurzacz), chłopcy dostają wspaniałe zestawy klocków rozwijających wyobraźnię i zdolności przestrzenne. Tam, gdzie dziewczynki wychowywane są tak samo, jak chłopcy, gdzie dzieciom niezależnie od płci stwarza się takie same szanse rozwoju i realizowania marzeń, płeć przestaje dzielić pasje i talenty na dziewczęce i chłopięce. Dlatego warto inwestować w pasje i zainteresowania, zawsze, niezależnie czy wpisują się w jakieś narzucone stereotypy lub schematy myślenia.

 

 

Polecane

W ciągu ostatnich dwudziestu lat kunastokrotnie zwiększyła się częstotliwość diagnozowania u dzieci zaburzeń zachowania w tym zespołu nadpobudliwości z deficytem uwagi znanego powszechnie jako ADHD.

Polecane

Dziecięce pasje i talenty rozwijają się pod ogromnym wpływem dorosłych, szczególnie rola rodziców jest w tym zakresie nie do przecenienia.

Polecane

Na wstępie postawmy sobie pytanie, czy jednostka zdolna może mieć słabe oceny w szkole?

Polecane

My, Polacy, niezwykle wysoko cenimy sobie rodzinę, a z licznych badań wynika, że zajmuje ona główne miejsce w naszych systemach wartości.

Obserwuj nas

     

Patronat Honorowy
Patronat Honorowy
Pytania

Jeśli masz jakiekolwiek pytania dotyczące akcji Podwórka Talentów NIVEA lub samej marki, skontaktuj się z nami za pomocą formularza lub telefonicznie.