Witaj w witrynie Podwórko NIVEA!
Używamy narzędzi do analizy sposobu korzystania przez użytkowników z naszych stron internetowych w celu ich zoptymalizowania. W każdej chwili możesz nie wyrazić na to zgody, klikając tutaj.

Używamy narzędzi, by zapewnić Ci indywidualną informację produktową o przeznaczeniu marketingowym, również poza naszą stroną internetową. W każdej chwili możesz wycofać swoją zgodę, klikając tutaj.
Zgadzam się Zmień ustawienia
Data publikcaji: 16.10.2017
Autor: Natalia i Krzysztof Minge

Spędzanie czasu na powietrzu a profilaktyka ADHD

W ciągu ostatnich dwudziestu lat kilkunastokrotnie zwiększyła się częstotliwość diagnozowania u dzieci nadpobudliwości ADHD. Czy spędzanie czasu na powietrzu uspokaja dziecko?

Dziecko cierpiące na tego rodzaju przypadłość ma kłopot z kontrolowaniem impulsywnych zachowań, ze skupieniem się na jednej czynności przez długi czas, a także ma zwiększoną potrzebę ruchu. Istnieje wiele naukowych dowodów na to, że tak znaczne zwiększenie liczby diagnoz najsilniej wiąże się z tym, jak bardzo zmienił się styl życia dzieci w ostatnich dekadach. 

Za dwie najważniejsze przyczyny tak częstego występowania zaburzeń zachowania u dzieci uważa się dwa czynniki. Jednym z nich jest zdecydowanie zbyt duża ilośc czasu, jaką dzieci poświęcają na kontakt z różnorodnymi mediami. Drugą z przyczyn – w znacznym stopniu związaną z poprzednią jest zdecydowany niedobór czasu na zabawy na świerzym powietrzu. 

Badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców wykazały, że kontakt z przyrodą, a szczególnie zabawa na świerzym powietrzu bardzo silnie oddziałuje na mózg dziecka. Mając możliwość obcowania z przyrodą dziecko uspokaja się – staje się mniej nerwowe, a zatem mniej impulsywne – jest w stanie dłużej panować nad własnym zachowaniam. 

Co więcej, badania prowadzone równolegle na grupie osób starszych, zagrożonych demencją, jak i dzieci zdrowych oraz cierpiących na ADHD pokazują jednoznacznie, że już po kilkudziesięciu minutach spędzonych wśród zieleni na pewien czas poprawia się możliwość zapamiętywania.

 

Warto zwrócić przy tym uwagę, że efektu takiego nie da się uzyskać poprzez treningi na sali gimnastycznej, ani nawet na wybetonowanym boisku. Warunkiem powodzenia jest tu właśnie połączenie aktywności fizycznej oraz kontaktu z przyrodą.

Jeszcze innym bardzo ważnym warunkiem działania tej taniej i prostej metody ułatwiającej wszystkim dzieciom funkcjonowanie jest jej regularność. By efekt był trwały – dziecko potrzebuje mieć możliwość codziennego obcowania z przyrodą.

Warto zatem zastanowić się, czy nie jest dobrym rozwiązaniem rezygnacja z części zajęć dodatkowych i zastąpienie ich wyjściem do parku. Dzięki temu dziecko będzie uczestniczyło w mniejszej liczbie zorganizowanych zajęć, ale w pełni będzie  mogło wykorzystać te, na których się znajdzie.

 

 

Polecane

Czy wiecie, że w trakcie rozwoju prenatalnego, dokonującego się jeszcze przed narodzeniem, ze wszystkich zmysłów najwcześniej zaczyna działać dotyk?

Polecane

Człowiek jest istotą społeczną i spędza życie przede wszystkim w sytuacjach społecznych, w których oprócz niego zaangażowane są inne osoby.

Polecane

Na rozwój dziecka oddziałują różne środowiska – dom rodzinny, instytucje typu przedszkole czy szkoła, grupa rówieśnicza, ale rodzina zajmuje wśród nich wyjątkową pozycję. Powodów jest kilka.

Polecane

Maleńkie dzieci są całkowicie zdane na łaskę tych, którzy je powołali na świat.